Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Bądź zwycięzcą

Bóg powołuje nas do bycia zwycięzcami nad słabością, smutkiem, apatią, niemocą, agresją i pożądaniem. To obietnica także dla ciebie.

Wytłumaczenie, że dzieje się źle, bo to szatan, nasz przeciwnik, zatruwa nam życie wcale nie pociesza, bo przecież Bóg jest potężniejszy. Bóg pragnie, abyś zaczął inaczej myśleć o sobie i swoim życiu. Bóg jest zwycięzcą i pragnie, abyś i ty nim był. Ludzie, którzy dochodzą do czegoś w życiu, to nie ci, którym „się udaje”, lecz ci, którzy podejmują walkę i zwyciężają. W życiu potrzeba nam czegoś więcej niż tylko sprzyjających okoliczności. Potrzeba nam mocy do odnoszenia zwycięstw w imię Boga. „Wszystko, co się narodziło z Boga zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat to wiara nasza”. 1 J 5,4

Bóg stworzył coś z niczego i każdy, kto się z Niego narodził może robić podobnie. Nie ma sensu czekać na sprzyjające okoliczności. Życie pełne jest różnego rodzaju wyzwań. Zwycięzcy pokonują niesprzyjające okoliczności i dokonują ważnych rzeczy. Z ludzi, którzy podejmują walkę, Bóg pragnie czynić wielkich zwycięzców. W Bożej mocy możemy pokonać wszelkie trudne okoliczności. Wiarą możemy zwyciężyć świat. Wszystko, co się narodziło z Boga ma w sobie potencjał do formowania otaczającej nas rzeczywistości i okoliczności. Kto ma zwyciężać, jeśli nie my? „A któż może zwyciężyć świat, jeśli nie ten, który wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?” (1 Jana 5,5)

Do zwycięstwa potrzebna jest wiara. Ta sama wiara, którą otrzymujemy przy nawróceniu, jako dar od Boga. Moc do zwycięstwa pochodzi z góry i jest niezależna od okoliczności. Logiczne wytłumaczenie problemu czasami jest potrzebne, ale nie wystarczające, aby go rozwiązać.

Zwyciężamy, kiedy nie dajemy się okraść z radości, pasji, wiary i łaski pomimo trudnych doświadczeń. „Ale w tym wszystkim zwyciężamy przez tego, który nas umiłował” (Rzym. 8,37). Pośrodku niesprzyjających okoliczności, osoby, które posiadają związek z Bogiem, będą mogły dokonać wszystkiego. „Moja pomoc jest od Pana, który uczynił niebo i ziemię”. Kto zwycięży, jeśli nie my? Kto, jeśli nie ja? Kto, jeśli nie ty?

Aby rozwinąć w sobie ducha zwycięzcy, dobrze jest wiedzieć jaka czeka nas nagroda. Dawid walczył z Goliatem dla chwały Bożego imienia i motywowała go właśnie wizja nagrody. „I odezwał się Dawid do wojowników, którzy stali przy nim: Co stanie się z tym mężem, który położy trupem tego Filistyńczyka i zdejmie hańbę z Izraela?” Otrzymał odpowiedź: ”Tego, który by go położył trupem obdarzy król wielkim bogactwem i da mu swoją córkę za żonę, a dom jego ojca uczyni wolnym od danin w Izraelu.” (1 Sam 17,25-26). Również apostołowi Pawłowi przyświecała wizja nagrody, która go wzmacniała w trudnych chwilach: „zmierzam do celu, do nagrody w niebie”. Także Jezus w modlitwie arcykapłańskiej wymienił nagrodę za zwycięstwo: uwielbienie i współpraca ze świętymi. Cierpienie stanie się elementem zwycięstwa, kiedy ujrzysz nagrodę, gdy zwyciężysz. Naszą nagrodą jest realizacja Bożych obietnic. Kilka z nich pochodzi z Księgi Objawienia, księgi pełnej zwycięzców. Te obietnice nie odnoszą się jedynie do rzeczywistości niebiańskiej, ale także naszej ziemskiej.

„Zwycięzcy dam spożyć z drzewa żywota, które jest w raju Bożym” – tylko jako zwycięzca otrzymasz żywy pokarm, który wzmocni cię do budowania rzeczy trwałych, pełnych życia i niezniszczalnych.

„Zwycięzca nie dozna szkody od drugiej śmierci” – jako zwycięzca otrzymasz ponadnaturalną ochronę przed wszelkim złem i moc do pokonania potęgi nieprzyjaciela.

„Zwycięzcy dam nieco z manny ukrytej i kamyk dam mu biały, a na kamyku tym wypisane nowe imię, którego nikt nie zna, jak tylko ten, który je otrzymuje” – jedynie jako zwycięzca będziesz miał dostęp do ukrytego pokarmu, którym nakarmisz swoją nową tożsamość umiłowanego dziecka i dziedzica Króla Wszechświata.

„Zwycięzcy dam władzę nad poganami. I będzie rządził nimi laską żelazną i będą jak skruszone naczynia gliniane” – dopiero jako zwycięzca otrzymasz autorytet w świecie (w domu, w szkole, w pracy) i zostaniesz wywyższony przed niewierzącymi, aby ich pociągnąć do Boga.

„Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe” – dostaniesz nową szatę (nie chodzi o szatę sprawiedliwości, którą otrzymujemy przez zwycięstwo Jezusa na krzyżu, ale szatę królewską), nagrodę za twoje zwycięstwo w Nim. Jezus będzie z ciebie dumny przed Ojcem i przed aniołami.

„Zwycięzcę uczynię filarem świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego i nazwę miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię” – jako zwycięzca staniesz się duchowym filarem kościoła Bożego i jego wiecznym domownikiem. Bóg buduje swoje ciało na zwycięzcach. Kościół potrzebuje liderów, którzy są zwycięzcami.

„Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie” – jako zwycięzca zostaniesz podniesiony do pozycji współdziedzica, będziesz rządził razem z Ojcem i Synem. Będzie to miało miejsce już tutaj na  ziemi. Otrzymasz moc i władzę do ustanawiania Królestwa Bożego, tak jak to czynił Jezus, moc do ogłaszania panowania Boga poprzez uzdrawianie chorych, wskrzeszanie umarłych i wypędzanie demonów.

Trzy rady dla tych, którzy pragną posiadać i rozwijać ducha zwycięzcy:

  1. Proś o ducha zwycięstwa. Duch zwycięstwa to Boże namaszczenie wylewane na ludzi, które możemy przyjąć i pielęgnować. Ten rodzaj zwycięstwa, który w tobie powstanie, pozwoli ci zwyciężyć nad okolicznościami i w okolicznościach. Bóg daje ci ducha zwycięstwa, bo wie, że będziesz walczył. Uchwyć się wiarą słów z 8 rozdziału Listu do Rzymian i wierz im bardziej niż swemu doświadczeniu: „Któż nas odłączy od miłości Chrystusowej? Czy utrapienie, czy ucisk, czy prześladowanie, czy głód, czy nagość, czy niebezpieczeństwo, czy miecz? (…) Albowiem jestem tego pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani potęgi niebieskie, ani teraźniejszość, ani przyszłość, ani moce, ani wysokość, ani głębokość, ani żadne inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Bożej, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.” (Rz 8,35)
  2. Studiuj życiorysy zwycięzców. Pozwól, aby bohaterowie wiary cię inspirowali. Apostołowie biegli wytrwale nie mając sprzyjających okoliczności, ale „mając wokół siebie tak wielki obłok świadków” (Hebr. 12, 1). Nie daj się przygnieść przez dotychczasowe porażki.
  3. Bądź w gronie zwycięzców. To, czym się otaczasz będzie się w tobie rozrastać. Otaczając się  ludźmi narzekającymi, staniesz się pesymistą i zaczniesz skupiać się na okolicznościach. Zwycięzcy inspirują swoim duchem. Zawsze wierzą, że się uda, że warto podjąć walkę, ponadto walczą razem. Nie skupiają się na okolicznościach, ale na zwycięstwie. Nie odżywiają porażek ani trudności. Nie kłócą się i nie licytują komu jest ciężej. Podejmują walkę i zwyciężają. Zasiadają na tronie. Kościół końca czasów to kościół zwycięzców.

Opracowanie Kamili Rudź na podstawie kazania Pawła Godawy

Paweł Godawa jest pastorem nowatorskiego kościoła „Woda Życia” w Koszalinie. Jego kazań możesz posłuchać na stronie: http://www.ccwz.org/multimedia/nauczania


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 24/09/2011 by in Najważniejsze teksty, Tak warto żyć.
%d blogerów lubi to: