Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Bóg na dużej scenie

Take 6 wykonuje współczesne utwory uwielbieniowe o zabarwieniu R&B oraz jazzu. Dotąd występowali z takimi artystami jak: Stevie Wonder, Whitney Houston, Ray Charles, Quincy Jones, Marcus Miller.  

Grupa powstała na uczelni Oakwood College (obecnie Oakwood University) w stanie Alabama. W 1980 Claude McKnight (starszy brat znanego muzyka R&B Briana McKnighta) założył kwartet acapella „The Gentlemen’s Estates Quartet”. Panowie przeprowadzali w łazience próbę przed swoim występem kiedy usłyszał ich Mark Kibble, który dołączył swój głos. Skończył śpiewać dopiero na scenie jako piąty członek zespołu.

Przez kolejnych kilka lat zespół występował w lokalnych kościołach, a członkowie grupy zmieniali się w miarę jak starzy studenci odchodzili, a nowi przychodzili. Ich debiutancki album „Take 6” wydany w 1988 zdobył dla nich dwie nagrody Grammy (najwyższe wyróżnienie muzyczne). Zespół na wiele lat zdominował wokalną scenę jazzu i chrześcijańskich list przebojów. Łącznie zdobyli 10 nagród Grammy, a także wiele innych. Wytwórnia Warner Brothers ze względu na Take 6 postanowiła wejść na rynek muzyki chrześcijańskiej.

Miejscem bazowym grupy jest Nashville w stanie Tennessee. Wszyscy członkowie zespołu wywodzą się z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

W 1990  na stadionie  w Częstochowie odbył się trzydniowy festiwal muzyki chrześcijańskiej jakiej Polska ani wcześniej, ani później już nie oglądała. Jest paradoksem, że zorganizowany został przez słynną spółkę ArtB. Wystąpili tam m.in. muzycy tego formatu co Charlie Peackock, Diana Ross, Stanisław Sojka.

Przechadzając się między trybunami z dala od sceny. Zobaczyłem czarnego człowieka. Podszedłem do niego, aby porozmawiać. Powiedział, że jest Amerykaninem i że będzie występował. Przedstawił się i przez dłuższy czas rozmawialiśmy ze sobą. Miał na imię Claude. Zobaczyłem go później na scenie, gdy zapowiedziano gwiazdę wieczoru – Take 6.

Trzy lata później odbył się reklamowany w ogólnopolskich mediach koncert zespołu, tym razem w Sali Kongresowej.  Pojechaliśmy tam z kilkoma seminarzystami. Bilety były drogie i trudno było je dostać. Po koncercie skontaktowaliśmy się z menedżerem prosząc o spotkanie z zespołem. Opierał się, ale poszedł porozmawiać z nimi. Za chwilę przyszli po tym jak dowiedzieli sie, że jesteśmy z tego samego kościoła. Claude popatrzył na mnie, zaśmiał się mówiąc: „To znowu ty!”. Byliśmy mile zaskoczeni ich otwartością, ciepłem i skromnością. Ewangelia ma wpływ na małych i wielkich. Wtedy zapytałem o ich największe marzenie. „Zaśpiewać ze Stevie Wonderem.” – odpowiedzieli.

Maciej Strzyżewski 

 

Albumy:
1988 – Take 6 (Warner Brothers)
1990 – So Much 2 Say (Warner Brothers)
1991 – He Is Christmas (Warner Brothers)
1994 – Join the Band (Warner Brothers)
1995 – Best of Take 6 (Warner Brothers)
1996 – Brothers (Warner Brothers)
1998 – So Cool (Warner Brothers)
1999 – Greatest Hits (Warner Brothers)
1999 – We Wish You a Merry Christmas (Warner Brothers)
2000 – Tonight: Live (Warner Brothers)
2000 – Best of Take 6 (Warner Brothers)
2002 – Beautiful World (Warner Brothers)
2006 – Feels Good (Take 6 Records)
2008 – The Standard (Heads Up International)
2010 – The Most Wonderful Time of the Year (Heads Up International)

 

Podobne artykuły:

https://jadlodalnia.wordpress.com/2011/04/21/david-pierce/

https://jadlodalnia.wordpress.com/2011/03/10/kucharz-2-bobby-bovell/

https://jadlodalnia.wordpress.com/2011/03/10/kucharz-1-matthew-gamble/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 26/02/2012 by in Filmy, wykłady.
%d blogerów lubi to: