Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Kościół Uliczny w Gdańsku wystartował!

DSC_0113Jezus obchodził całą krainę i głosił dobrą nowinę o Królestwie Bożym. Szedł tam, gdzie znajdowali się ludzie – na ulicach, na wzgórzach, nad rzeką i jeziorem. Z drugiej strony ludzie przychodzili do Niego. Chcemy żyć podobnie. Dlatego powstał Kościół Uliczny.

Lejtmotiv Jesus – Ludzie z ulicy

Czym jest Kościół Uliczny

Od roku wychodzimy na ulicę, aby opowiadać mieszkańcom Gdańska o Jezusie Chrystusie. Te wyjścia pokazują, że w sercach Gdańszczan panuje duchowy głód. W Trójmieście mieszka blisko 1 mln mieszkańców. Potrzeba wielu pracowników, aby zmierzyć się z potężnym wyzwaniem, jakim jest ogłoszenie im ewangelii. Do tej pory nasze wyjścia były nieregularne i skromne w formie. Czuliśmy, że nadszedł czas, aby działać regularnie i z rozmachem. Dlatego powstał Kościół Uliczny.

Kościół Uliczny nie jest nową denominacją. To forma pracy, która wychodzi poza konkretne wyznanie. Uczestniczą w nim ci, którzy są gotowi na nieprzewidywalne sytuacje, na dużą niewygodę związaną z pogodą oraz nie potrafią żyć bez bliskości Bożej obecności.

Kościół Uliczny jest łącznikiem pomiędzy społeczeństwem, a lokalnymi kościołami. Pojawia się pytanie: czy kościoły będą w stanie przyjąć tych, którzy zaczną do niego przychodzić. Do tej pory w naszych zgromadzeniach mamy do czynienia z grupami kilkudziesięciu osób. Będziemy musieli zmienić sposób myślenia o kościele i misji na taki, który będzie obejmował setki, a nawet tysiące ludzi. Wychodząc na ulicę i oglądając reakcję mieszkańców widzimy, że pojawienie się takich ilości ludzi jest coraz bardziej realne.

I Konferencja Kościoła Ulicznego

20 września w sali KBwCh w Gdańsku odbyła się konferencja poświęcona Kościołowi Ulicznemu. Po Warszawie, Poznaniu, Szczecinie przyszła kolej na Gdańsk. Następny Kościół Uliczny powstaje w Krakowie. Gośćmi głównymi byli Paweł i Marta Bukałowie z Kościoła Ulicznego w Warszawie, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z czteroletniej pracy na ulicy. Ogrom ich poświęcenia i konsekwencja w pracy stały się dużą zachętą dla uczestników Konferencji. Przemawiali także wolontariusze Andrzej i Mieczysław z tego samego Kościoła. Słowo wygłosili Agata i Maciej Strzyżewscy, liderzy Kościoła Ulicznego w Gdańsku.

Pierwsze nabożeństwo uliczne

Po spotkaniu mieliśmy pierwsze wyjście na ulicę. Kościół Uliczny będzie miał swojej spotkania przy kinie Krewetka, na przeciwko Dworca Głównego. Pogoda dopisała. Świeciło słońce. Było ciepło. Zespół Przed Nami, który usługiwał zagrał muzykę z górnej półki. Pełne pasji wystąpienie miał Paweł Bukała. Kilka osób wydało świadectwa poznania Boga. Inni wolontariusze przynieśli kilkadziesiąt kanapek, które wkrótce się rozeszły wśród biednych. Ludzie reagowali na nas życzliwie. W pierwszym nabożeństwie uczestniczyło ok. 100 osób. Mieliśmy z nimi wiele rozmów. Rozdawaliśmy im Biblie, książki i modliliśmy się za nimi. Niebo nad placem, gdzie staliśmy było otwarte. Wolontariusze byli szczęśliwi i misyjnie spełnieni. Do domu wracaliśmy z wypiekami na twarzy. W nocy ciężko było spać z radości.

Drugie spotkanie

Drugie spotkanie Kościoła Ulicznego w Gdańsku było zupełnie inne. Planowaliśmy nabożeństwo a wyszła ewangelizacja, którą udało się zrobić pomiędzy jednym deszczem a drugim. Wisiały nad nami ciemne chmury, było bardzo zimno a sprzęt nagłaśniający nie chciał działać. Pomimo tego był to bardzo udany czas wspólnoty i służby. Przyszło aż 20 wolontariuszy z pięciu kościołów. Rozeszły się wszystkie kanapki, wiele Biblii i książek. Miało miejsce wiele fajnych rozmów i modlitw. Rozpromienieni wolontariusze mówili: „To było niesamowite popołudnie! Do zobaczenia w następny wtorek!”.

Wiemy, że z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej. Będziemy uczyć się na błędach. Będziemy lepiej przygotowani na przeciwności losu, będziemy cieplej ubrani i będziemy mieli gorącą herbatę, której tym razem zdecydowanie zabrakło.

Podziękowania
– Serdecznie dziękujemy Kościołowi Bożemu w Chrystusie Droga Pana za udostępnienie sali na konferencję Kościoła Ulicznego w Gdańsku.
– Dziękujemy pastorowi Piotrowi Furgale z KBwCh z Malborka za wielkie wsparcie w całym przedsięwzięciu i pomoc przy załatwieniu pozwolenia dla Kościoła Ulicznego.
– Dziękujemy zespołowi Przed Nami za pełne poświęcenia usługiwanie podczas Konferencji oraz na ulicy. Jesteście niesamowici!
– Dziękujemy Pawłowi i Marcie Bukale z Warszawy, twórcom Kościoła Ulicznego w Polsce za przyjaźń, duchowe wsparcie i podzielenie się swoim wielkim doświadczeniem podczas Konferencji oraz na ulicy.
– Dziękujemy Mietkowi i Andrzejowi, wolontariuszom z Kościoła Ulicznego w Warszawie, za pełne mocy świadectwa życia, które tchną nadzieją i zachętą do służby.
– Dziękujemy pastorom: Krzysztofowi i Ilonie Rompie z Kościoła Zoe, Aleksandrowi Bałuczyńskiemu z Kościoła Nowe Pokolenie, Mariuszowi Zającowi z Kościoła Misja Łaski za wsparcie nas swoją obecnością i słowem zachęty.
– Dziękujemy uczestnikom konferencji, którzy przyjechali z Olsztyna, Elbląga, Torunia, Koszalina, Szczecina oraz Trójmiasta, którzy stali się wolontariuszami podczas pierwszego nabożeństwa Kościoła Ulicznego w Gdańsku, które dzięki miłości Boga i Waszemu sercu odniosło wielki sukces.
– Dziękujemy osobom, dzięki którym mogliśmy zakupić niezbędny sprzęt: Piotrowi F., Małgorzacie M., Tomaszowi C., Julii W., Krzysztofowi W., Jackowi S. i Henryce J.

Gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wymienionych osób Kościół Uliczny nie powstałby.

Dziękujemy Wam! Niech Bóg Was błogosławi!

Agata i Maciej Strzyżewscy

DSC_0103

DSC_0112

DSC_0113

DSC_0132

DSC_0133

DSC_0136

DSC_0141

DSC_0151

DSC_0154

DSC_0157

DSC_0161

DSC_0168

DSC_0170

DSC_0172

DSC_0176

DSC_0178

DSC_0179

DSC_0182

DSC_0194

DSC_0198

DSC_0201

DSC_0205

DSC_0206

DSC_0208

DSC_0209

DSC_0212

DSC_0219

DSC_0223

DSC_0229

DSC_0232

DSC_0234

DSC_0238

DSC_0243

pasek 2014

One comment on “Kościół Uliczny w Gdańsku wystartował!

  1. radek sieja
    01/10/2014

    Bóg prowadzi!!! niech będzie uwielbiony!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 28/09/2014 by in Tematy różne.
%d blogerów lubi to: