Palestyna była krajem, w którym na szeroką skalę uprawiano winorośla, a wino należało do podstawowych artykułów spożywczych. Jednak zwyczaj codziennego picia wina nie był znany. Wino przed spożyciem mieszano z wodą i był to napój świąteczny, natomiast codziennym napojem był ocet winny. Żydzi, szczególnie w okresie po niewoli babilońskiej, pili sporo wina, a w języku aramejskim uczta weselna nazywała się MISTITHA czyli pijatyka.
W Piśmie Świętym występuje 12 rożnych słów na określenie polskiego słowa – wino: 10 w Starym Testamencie i 2 w Nowym:
Biblia używa wielu słów na określenie tego, co w języku polskim jest oddane jako wino. Ich terminologia nie jest jednoznaczna. Np. sok gronowy wygniatany w prasie określany jest słowem JAJIN i to samo słowo pojawia się w historii pijanego Noego i Lota. W wypowiedziach z Iz 49,26 i Jl 1,5 pojawia się słowo ASIJS – sok winny, którym można się upić. W Iz 65,8 sok znajdujący się w gronach, TIJROSZ, nazwany jest błogosławieństwem. Natomiast prorok Ozeasz (Oz 4,11) mówi, że JAJIN i TIJROSZ odbierają rozum. Prz 31,6 mówi, ze SZEKAR doprowadza do zguby. Jednocześnie SZEKAR znajdował się wśród ofiar składanych w świątyni (Lb 28,7).
Autorzy Biblii posługiwali się następującym słownictwem określającym stan człowieka pod wpływem alkoholu: biesiada, chwiać się, pijackie odurzenie, opilstwo, pijatyka, taczanie się, wytrzeźwieć, zataczać się.
Ciekawe jest to, że przy rygorystycznych przepisach dotyczących wykonywania prac w szabat, rabini zezwalali w tym dniu na filtrowanie i przyprawianie wina bez obawy popełnienia grzechu.
W Piśmie Świętym można znaleźć teksty, które zezwalają na spożywanie alkoholu:
Ps 104,15 – Wino (JAJIN), które rozwesela serce człowieka
Prz 31,6 – Dajcie wina (JAJIN) strapionym na duchu
Koh 9,7 – W weselu chleb swój spożywaj i w radości pij swoje wino!
Za 10,7 – serce się w nim rozweseli jak gdyby od wina –
1Tym 3,8 – Diakonami tak samo winni być ludzie godni, … nie nadużywający wina
1 Tm 5,23 – Siebie samego zachowaj czystym! Samej wody już nie pij, używaj natomiast po trosze wina ze względu na żołądek i częste twe słabości!
Pwt 14,26 – Kupisz tam za srebro wszystko, czego pragnie twoja dusza: … wino, sycerę, wszystko, czego życzy sobie twoja dusza
W Biblii znajdują też teksty, które ograniczają lub wręcz zakazują spożywania alkoholu:
Prz 23,31-32 – Nie patrz na wino
Iz 65,8 – Nie niszcz go (przez dopuszczenie do fermentacji)
Iz 5,11-12.22 – Biada tym, którzy od wczesnego rana gonią za trunkiem;
So 1,11 – …i będę karał mężów, którzy siedzą zdrętwiali nad mętnymi resztkami wina;
Rz 14,21 – Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina
1P 4,3 – Dość bowiem, że w czasie minionym spełnialiście zachcianki pogańskie oddając się… pijaństwu, biesiadom i pijatykom
1Kor 5,11 – Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który… jest pijakiem;
1Kor 6,9-10 – Albo nie wiecie, że niesprawiedliwi królestwa Bożego nie odziedziczą… ani pijacy;
Ga 5,19.21 – Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie…. pijaństwo.
W historiach biblijnych znane są przykłady całkowitej abstynencji:
W opisie ostatniej wieczerzy nie znajduje się słowo „wino” tylko „owoc winorośli” (Mt 28,29; Mk 14,25; Łk 22,18) lub kielich (1Kor 11,25,28). Zgadza się to z tradycją rabinacką w okresie hellenistycznym. W czasie uroczystości paschalnej nie używano wina alkoholowego tylko soku. Przechowywane soku było zajęciem bardzo pracochłonnym i kosztownym.
Można zauważyć, że w okresie Starego Testamentu Bóg tolerował spożywanie napojów alkoholowych. Działo się tak raczej nie dlatego, że było to dobre, ale dlatego, że Izraelici tego pragnęli. Apostoł Paweł mówiąc o tych czasach zaznaczył „Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy” (Dz Ap 17,30), a parafrazując słowa Jezusa można powiedzieć, że Bóg zezwalał na picie alkoholu ze wzglądu na zatwardziałość serc (Mt 19,8).
Innym powodem dlaczego Bóg zezwalał na wytwarzanie alkoholu był fakt, że alkohol przez cale stulecia był używany do celów odkażająco-dezynfekcyjnych. W Nigerii do dzisiejszego dnia używa się wina palmowego, jako najprostszego środka zapobiegawczego przeciwko schorzeniom przewodu pokarmowego, które są powodowane przez duże ilości pierwotniaków i ameb w wodzie,
Istnieje uzasadnienie dla całkowitej abstynencji w Nowym Przymierzu, a należy ją rozpatrywać w kontekście wszystkich wypowiedzi Pisma Świętego na ten temat, a wiedzy historycznej oraz współczesnej wiedzy o niszczącym działaniu alkoholu na organizm ludzki.
Jednym z najbardziej wymownych tekstów biblijnych jest ten: „Królom, o Lemuelu, królom nie wypada pić wina” (Prz 31,4), a apostoł Piotr napisał: Wy jesteście rodzajem wybranym, królewskim kapłaństwem” (1P 2,9).
Podczas 40. letniej wędrówki przez pustynię obowiązywała pełna abstynencja. Z uzasadnienia wynika, że był to okres poznawania Boga jako ich Pana. Czy żyjąc w czasach końca możemy pozwolić sobie na chwile zaćmienia alkoholowego? Czy całe nasze życie nie jest wędrówką do niebiańskiego Kanaanu.
„A to czyńcie, wiedząc, że już czas, że już nadeszła pora, abyście się ze snu obudzili, albowiem teraz bliższe jest nasze zbawienie, niż kiedy uwierzyliśmy. Noc przeminęła, a dzień się przybliżył. Odrzućmy tedy uczynki ciemności, a obleczmy się w zbroję światłości. Postępujmy przystojnie jako za dnia, nie w biesiadach i pijaństwach, nie w rozpustach i rozwiązłości, nie w swarach i zazdrości. Ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie czyńcie starania o ciało, aby zaspokajać pożądliwości (Rz 13,11-14).
Henryk Patryarcha
Autor jest wykładowcą Starego Testamentu w Seminarium Duchownym
„Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym” List do Rzymian 14:17 oraz „I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha” List do Efezjan 5:18 – Biblia Warszawska…
no nareszcie przeczytałem artykuł w którym nie ukrywa się tego że wino w ST było również alkoholowe a nie tylko zwykłym sokiem winogronowym