Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Wino w Biblii

grape_juice_concentratePalestyna była krajem, w którym na szeroką skalę uprawiano winorośla, a wino należało do podstawowych artykułów spożywczych. Jednak zwyczaj codziennego picia wina nie był znany. Wino przed spożyciem mieszano z wodą i był to napój świąteczny, natomiast codziennym napojem był ocet winny. Żydzi, szczególnie w okresie po niewoli babilońskiej, pili sporo wina, a w języku aramejskim uczta weselna nazywała się MISTITHA czyli pijatyka.

W Piśmie Świętym występuje 12 rożnych słów na określenie polskiego słowa – wino: 10 w Starym Testamencie i 2 w Nowym:

 1. CHEMER – 2 razy – był to gęsty, lepki syrop lub słodkie czerwone wino
 2. CHAMAR – 6 razy – jest to chaldejski odpowiednik chemer
 3. JAJIN – 141 razy – o co wychodzi spod prasy, sok gronowy, wino musujące
 4. JEQOB – 16 razy – prasa, tłocznia, i jest synonimem wina
 5. MIMESAK – 2 razy – wino mieszane, przyprawione korzeniami
 6. SOBE – 1 raz – trunek, napój, wino, piwo z orkiszu
 7. ASIJS – 5 razy – nowe słodkie wino, moszcz winny, sok gronowy
 8. SZEKAR – 20 razy – napój mocny, napój upajający, mocny miód
 9. SZEMER – 4 razy – wino z drożdży, osad, męty
 10.  TIJROSZ – 38 razy – nowe wino, sok gronowy
 11.  GKEUKOS – 1 raz – słodkie nowe wino, sok gronowy
 12. OINOS – 31 razy – wino

Biblia używa wielu słów na określenie tego, co w języku polskim jest oddane jako wino. Ich terminologia nie jest jednoznaczna. Np. sok gronowy wygniatany w prasie określany jest słowem JAJIN i to samo słowo pojawia się w historii pijanego Noego i Lota. W wypowiedziach z Iz 49,26 i Jl 1,5 pojawia się słowo ASIJS – sok winny, którym można się upić. W Iz 65,8 sok znajdujący się w gronach, TIJROSZ, nazwany jest błogosławieństwem. Natomiast prorok Ozeasz (Oz 4,11) mówi, że JAJIN i TIJROSZ odbierają rozum. Prz 31,6 mówi, ze SZEKAR doprowadza do zguby. Jednocześnie SZEKAR znajdował się wśród ofiar składanych w świątyni (Lb 28,7).

Autorzy Biblii posługiwali się następującym słownictwem określającym stan człowieka pod wpływem alkoholu: biesiada, chwiać się, pijackie odurzenie, opilstwo, pijatyka, taczanie się, wytrzeźwieć, zataczać się.

Ciekawe jest to, że przy rygorystycznych przepisach dotyczących wykonywania prac w szabat, rabini zezwalali w tym dniu na filtrowanie i przyprawianie wina bez obawy popełnienia grzechu.

W Piśmie Świętym można znaleźć teksty, które zezwalają na spożywanie alkoholu:

Ps 104,15 – Wino (JAJIN), które rozwesela serce człowieka

Prz 31,6 – Dajcie wina (JAJIN) strapionym na duchu

Koh 9,7 – W weselu chleb swój spożywaj i w radości pij swoje wino!

Za 10,7 –  serce się w nim rozweseli jak gdyby od wina –

1Tym 3,8 – Diakonami tak samo winni być ludzie godni, … nie nadużywający wina

1 Tm 5,23 – Siebie samego zachowaj czystym! Samej wody już nie pij, używaj natomiast po trosze wina ze względu na żołądek i częste twe słabości!

Pwt 14,26 – Kupisz tam za srebro wszystko, czego pragnie twoja dusza: … wino, sycerę, wszystko, czego życzy sobie twoja dusza

W Biblii znajdują też teksty, które ograniczają lub wręcz zakazują spożywania alkoholu:

Prz 23,31-32 – Nie patrz na wino

Iz 65,8 – Nie niszcz go (przez dopuszczenie do fermentacji)

Iz 5,11-12.22 – Biada tym, którzy od wczesnego rana gonią za trunkiem;

So 1,11 – …i będę karał mężów, którzy siedzą zdrętwiali nad mętnymi resztkami wina;

Rz 14,21 – Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina

1P 4,3 – Dość bowiem, że w czasie minionym spełnialiście zachcianki pogańskie oddając się… pijaństwu, biesiadom i pijatykom

1Kor 5,11 – Lecz teraz napisałem wam, abyście nie przestawali z tym, który… jest pijakiem;

1Kor 6,9-10 – Albo nie wiecie, że niesprawiedliwi królestwa Bożego nie odziedziczą… ani pijacy;

Ga 5,19.21 – Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie…. pijaństwo.

W historiach biblijnych znane są przykłady całkowitej abstynencji:

 1. 40. letnia wędrówka – Pwt 29,5 – abyście poznali, że Ja Pan, jestem Bogiem waszym
 2. Przepisy prawa naziratu – Lb 6,3-4
 3. Kapłani w czasie pełnienia służby – Kpł 9-10; Ez 44,21 – abyście umieli rozeznać między  tym, co święte, a tym co nie święte
 4. Bractwo Rekabitów – Jer 35,2-14.

W opisie ostatniej wieczerzy nie znajduje się słowo „wino” tylko „owoc winorośli” (Mt 28,29; Mk 14,25; Łk 22,18) lub kielich (1Kor 11,25,28). Zgadza się to z tradycją rabinacką w okresie hellenistycznym. W czasie uroczystości paschalnej nie używano wina alkoholowego tylko soku. Przechowywane soku było zajęciem bardzo pracochłonnym i kosztownym.

Można zauważyć, że w okresie Starego Testamentu Bóg tolerował spożywanie napojów alkoholowych. Działo się tak raczej nie dlatego, że było to dobre, ale dlatego, że Izraelici tego pragnęli. Apostoł Paweł mówiąc o tych czasach zaznaczył „Bóg wprawdzie puszczał płazem czasy niewiedzy” (Dz Ap 17,30), a parafrazując słowa Jezusa można powiedzieć, że Bóg zezwalał na picie alkoholu ze wzglądu na zatwardziałość serc (Mt 19,8).

Innym powodem dlaczego Bóg zezwalał na wytwarzanie alkoholu był fakt, że alkohol przez cale stulecia był używany do celów odkażająco-dezynfekcyjnych. W Nigerii do dzisiejszego dnia używa się wina palmowego, jako najprostszego środka zapobiegawczego przeciwko schorzeniom przewodu pokarmowego, które są powodowane przez duże ilości pierwotniaków i ameb w wodzie,

Istnieje uzasadnienie dla całkowitej abstynencji w Nowym Przymierzu, a należy ją rozpatrywać w kontekście wszystkich wypowiedzi Pisma Świętego na ten temat, a wiedzy historycznej oraz współczesnej wiedzy o niszczącym działaniu alkoholu na organizm ludzki.

Jednym z najbardziej wymownych tekstów biblijnych jest ten: „Królom, o Lemuelu, królom nie wypada pić wina” (Prz 31,4), a apostoł Piotr napisał: Wy jesteście rodzajem wybranym, królewskim kapłaństwem” (1P 2,9).

Podczas 40. letniej wędrówki przez pustynię obowiązywała pełna abstynencja. Z uzasadnienia wynika, że był to okres poznawania Boga jako ich Pana. Czy żyjąc w czasach końca możemy pozwolić sobie na chwile zaćmienia alkoholowego? Czy całe nasze życie nie jest wędrówką do niebiańskiego Kanaanu.

„A to czyńcie, wiedząc, że już czas, że już nadeszła pora, abyście się ze snu obudzili, albowiem teraz bliższe jest nasze zbawienie, niż kiedy uwierzyliśmy. Noc przeminęła, a dzień się przybliżył. Odrzućmy tedy uczynki ciemności, a obleczmy się w zbroję światłości. Postępujmy przystojnie jako za dnia, nie w biesiadach i pijaństwach, nie w rozpustach i rozwiązłości, nie w swarach i zazdrości. Ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie czyńcie starania o ciało, aby zaspokajać pożądliwości (Rz 13,11-14).

Henryk Patryarcha

Autor jest wykładowcą Starego Testamentu w Seminarium Duchownym

pasek 2014

2 comments on “Wino w Biblii

 1. Darek
  16/06/2015

  „Albowiem Królestwo Boże, to nie pokarm i napój, lecz sprawiedliwość i pokój, i radość w Duchu Świętym” List do Rzymian 14:17 oraz „I nie upijajcie się winem, które powoduje rozwiązłość, ale bądźcie pełni Ducha” List do Efezjan 5:18 – Biblia Warszawska…

 2. Chrześcijanin
  23/11/2014

  no nareszcie przeczytałem artykuł w którym nie ukrywa się tego że wino w ST było również alkoholowe a nie tylko zwykłym sokiem winogronowym

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 16/11/2014 by in Biblijne zasady wiary.
%d blogerów lubi to: