Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Czym jest chrzest w Duchu Świętym?

Shining dove with rays on a darkCo to znaczy, że ktoś został ochrzczony przez Ducha Świętego albo w Duchu Świętym? Czym w ogóle jest chrzest Ducha Świętego?

Słowo chrzest

Tuż po tym jak się nawróciłem, podszedł do mnie znajomy i zapytał czy zostałem już ochrzczony w Duchu Świętym. Powiedziałem mu, że otrzymałem Ducha Świętego więc zostałem ochrzczony. On jednak stwierdził, że to co przeżyłem to nie był chrzest. Zacząłem zgłębiać ten temat. Odkryłem, że na określenie naszego czasownika „chrzcić” użyto greckiego słowa „baptizo”, które oznacza zanurzyć pod wodę. Natomiast słowo „baptisma” jest rzeczownikiem i oznacza dosłowne obmycie, w większości przypadków za sprawą wody.

Wiedziałem, że osoba zostaje odnowiona lub nowonarodzona, po tym jak otrzyma Ducha Świętego. Wiedziałem, że według wskazówek Nowego Testamentu, kiedy ktoś się nawraca, powinien zostać ochrzczony. Jednak kwestia chrztu w Duchu Świętym wciąż pozostawała dla mnie zagadką. Czym on jest? Bardzo martwi mnie kiedy widzę chrześcijan, którzy kłócą się o słowa z Nowego Testamentu, podczas gdy Duch Święty powinien ich jednoczyć, a nie dzielić.

Chrzest w Duchu Świętym

Czy chrzest Ducha Świętego i chrzest w Duchu Świętym są tym samym? Chrzest Ducha Świętego pojawia się w kilku miejscach w Nowym Testamencie. Przeczytajmy kilka fragmentów, aby spróbować znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie. Jan tak powiedział o Jezusie: „Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: «Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym»” (J 1,32.33). Jan ponownie powiedział o Jezusie: „Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On chrzcić was będzie Duchem Świętym i ogniem” (Łk 3,16). Tuż przed swoim wniebowstąpieniem Jezus zostawił uczniom instrukcję: „kazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca: «Słyszeliście o niej ode Mnie – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym»” (Dz 1,4.5).

Chrzest Ducha Świętego

Niektóre wyznania uważają, że chrzest Ducha Świętego jest potwierdzony przez mówienie językami. Według nich chrzest w Duchu Świętym jest czymś innym niż przyjęcie Ducha Świętego. Wierzą, że chrzest Ducha Świętego wzmacnia wierzących, daje im możliwość mówienia w nieznanych językach oraz wyposażenie, aby żyć bardziej zwycięskim życiem w Chrystusie. Ale czy tak jest naprawdę? Apostoł Paweł powiedział: „Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem. Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne [członki] (1 Kor 12,13.14).

Jest niemożliwym, aby być wierzącym i nie być ochrzczonym przed Ducha Świętego

Istnieje jeden Duch i to jest Duch Święty. Apostoł Paweł mówi, że wszyscy wierzący są ochrzczeni przez Niego. Nie można być wierzącym i nie być ochrzczonym przed Ducha Świętego. Jeżeli ktoś nie ma Ducha Świętego, nie jest dzieckiem Bożym: „Albowiem wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi (Rz 8,14). “… to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał” (1 J 3,24). Duch Święty sprawia, że stajemy się częścią Ciała Chrystusa“. Jeżeli nie posiadamy Ducha Świętego nie należymy do Niego, gdyż jest napisane: „Jeżeli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten do Niego nie należy” (Rz 8,9), a „wszyscy ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi” (Rz 8,14). Prawie cały rozdział 8 Listu do Rzymian poświęcony jest Duchowi Świętemu.

Bycie wypełnionym Duchem Świętym

Apostoł Paweł pisał o byciu wypełnionym Duchem Świętym w Liście do Efezjan 5,18-19: „napełniajcie się Duchem, przemawiając do siebie wzajemnie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach”. Wygląda na to, że bycie wypełnionym Duchem oznacza bycie prowadzonym przez Ducha Świętego. Bycie wypełnionym Duchem prowadzi do obecności Ducha, który rodzi w nas owoce: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie (Gal 5,22.23). Apostoł Piotr jest dobrym przykładem co to znaczy być wypełnionym Duchem. Piotr odważnie stanął przed Sanhedrynem, który był odpowiednikiem żydowskiego sądu najwyższego. „Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich” (Dz 4,8). Piotr nie był jedynym: „Ale Szaweł, który także zwie się Paweł, napełniony Duchem Świętym spojrzał na niego uważnie i rzekł: O, synu diabelski, pełny wszelkiej zdrady i wszelkiej przewrotności, wrogu wszelkiej sprawiedliwości, czyż nie zaprzestaniesz wykrzywiać prostych dróg Pańskich? Teraz dotknie cię ręka Pańska: będziesz niewidomy i przez pewien czas nie będziesz widział słońca” (Dz 13,9-11).

Jest to wyraźny dowód na to, że kiedy wierzący jest napełniony Duchem jest on posłuszny woli Bożej. Odwaga apostoła Piotra i Pawła wynikała z faktu wypełnienia Duchem Bożym. Ale gdzie apostoł Paweł otrzymał Ducha Świętego? „Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na nim ręce i powiedział: Szawle, bracie, Pan Jezus, który ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym” (Dz 9,17). Tutaj widzimy, że napełnienie Duchem skutkuje nawróceniem, jak to miało w miejsce w przypadku Saula, który stał się Pawłem. Wypełnienie Duchem może także oznaczać odwagę w głoszeniu ewangelii albo byciu świadkiem Chrystusa. Bycie napełnionym Duchem nie objawia się jedynie obecnością cudownego daru uzdrawiania, mówienia językami czy prorokowania, ale przede wszystkim prowadzeniem przez Niego. Wypełnienie Duchem ma miejsce, kiedy osoba zostaje zbawiona (jak w przypadku apostoła Pawła) albo kiedy ktoś jest wzmocniony do świadczenia (jak w przypadku apostoła Piotra).

Wniosek

Chrzest Ducha Świętego może mieć miejsce tylko w życiu wierzących. Kiedy nie wierzysz Bogu, wtedy nie należysz do Niego (Rz 8,9). Bez Ducha Świętego nie jesteśmy nawet w stanie zrozumieć Ewangelii (J 14,17; Rz 8,7) ponieważ: „Człowiek zmysłowy nie pojmuje tego, co jest z Bożego Ducha. Głupstwem mu się to wydaje i nie może tego poznać, bo tylko duchem można to rozsądzić (1 Kor 2,14).

Modlę się, abyś dzisiaj położył swoje zaufanie w Jezusie Chrystusie jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Wtedy zostaniesz napełniony Duchem, zostaniesz Nim zapieczętowany (Ef 1) i narodzisz się na nowo do życia wiecznego (J 3,3.16).

Jack Wellman

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 20/02/2015 by in Biblijne zasady wiary.
%d blogerów lubi to: