Jadłodajnia

portal ludzi głodnych i spragnionych Boga

Co się stało z Kościołem?

d-36-2-podroze-wroclaw-ostrow-tumski-katedra-sw-jana-chrzciciela-180Kościół, gorący i pełen ducha, opisany w Dziejach Apostolskich niespełna trzy wieki po swoim debiucie, ani trochę nie przypomina swojego pierwowzoru. Prześladowany w pierwszych wiekach, za cesarza Konstantyna staje się kościołem panującym, a nawet prześladującym. To na ten moment przypada kres biblijnego chrześcijaństwa i początek panowania organizacji kościelnej, która zapoczątkowuje mroczne wieki średniowiecza.

Duchowy przełom następuje podczas reformacji XVI wieku, kiedy Marcin Luter na nowo ukazuje światu główną naukę Biblii – usprawiedliwienie z łaski przez wiarę. Ci, którzy przychodzą po nim: baptyści, metodyści, adwentyści, zielonoświątkowcy przywracają chrześcijaństwu kolejne nauki biblijne – chrzest dorosłych przez zanurzenie, akcent na poznawanie Słowa Bożego, oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa oraz dary Ducha Świętego.

Kościół przez ostatnie wieki postawił kilka dużych kroków w kierunku powrotu do źródeł, jednak wciąż pozostaje daleki od biblijnego ideału. Nawet kościoły protestanckie, nieświadomie, w dużej mierze pozostają kalką Kościoła Powszechnego. Do wyróżników dziedzictwa katolickiego należy m.in. święcenie niedzieli, wiara w życie po śmierci, podział na laikat i duchowieństwo oraz nadrzędna rola tradycji.

Celem Bożego Kościoła jest ratowanie zgubionych ludzi oraz przywracanie im tożsamości dzieci i uczniów Bożych. Coraz więcej kościołów to rozumie, łącznie z katolickim, ale wciąż pozostaje wiele w tej kwestii do zrobienia. O tym wszystkim mówi Torben Søndergaard – popularny mówca, autor, ewangelista i założyciel kilku kościołów. Jego nauczanie jest proste i głębokie jak ewangelia, którą głosi. Zachęcam do wysłuchania niezwykle praktycznego kursu Torbena Søndergaarda pt.: „ostatnia Reformacja”. Kurs składa się z 12 lekcji.

Maciej Strzyżewski

 
pasek jadłodajni uniwersalny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 30/03/2016 by in Biblijne zasady wiary.
%d blogerów lubi to: